14.06.2024
 
כץ: עדיין לא רואה מועד לחזרה לבתים

 

 

 

שירות חדשות תיירות

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, קיימה היום ישיבה מיוחדת שעסקה בפתרון בעיות של תושבים שפונו למלונות, בהשתתפות שר התיירות ח"כ חיים כץ. בפתח הישיבה הזכיר היו"ר ביטן כי הוועדה קיימה 4 דיונים בנושא, וביקש להודות לשר התיירות כץ על שיתוף הפעולה ופתרון הבעיות. לדברים הצטרפו חברות וחברי כנסת רבים, ובדיון עלו בעיות נוספות אליהן התייחס השר. בנוסף העריך השר כץ כי הוא עדיין לא רואה מועד לחזרה לבתים והוסיף: "אם המלחמה תפרוץ בצפון, לא יהיה ערך לפינוי. זה סרט אחר".

ח"כ דבי ביטון, מפונה בעצמה, ביקשה גם היא להודות לשר ואמרה כי המלון אליו פונתה מספק את מרבית צרכי המפונים מקריית שמונה ומשדרות. עם זאת, היא ביקשה התייחסות לחד הוריות ואלמנות, שבמקרה ולא רוצות פינוי למלון מקבלות רק 200 שקל ליום ועוד 100 שקל לכל ילד, כשהדירה היא אותה דירה של זוג שהיה מקבל 400 שקל ליום. ח"כ יוראי להב הרצנו הצטרף לתודות גם ליו"ר ביטן, ואמר כי זו דוגמה טובה לעבודה של הפיקוח הפרלמנטרי.

דברים דומים אמרו גם חברי הכנסת מאיר כהן, יצחק פינדרוס וסימון מושאשווילי. ח"כ משה סולומון הצטרף לדברים ושאל מה יכולים לעשות אנשים שרוצים לחזור לעבודה והמלון בו שוכנו מרוחק. ח"כ עופר כסיף ביקש התייחסות לשימוש מוגבר באלכוהול, סמים וצריכת תוכן פורנוגרפי. אחת המפונות, מדלן מיארה, סיפרה על הקשיים במלונות ועל כך שאיכות האוכל ירודה. "זה נשמע כאילו אנחנו מפונקים, אבל לא כל אחד רוצה לאכול בשרי בצהריים ובערב, וגם אין לי אפשרות להאכיל את ילדי שחוזרים מהצבא מאוחר בלילה", אמרה.

השר כץ השיב לכל השאלות שעלו, ובאשר לדברים אליהם התייחסה מיארה אמר כי ילדיה יכולים לקבל 200 שקל ביום כשהם לא נמצאים במלון, אם יודיעו על עזיבה וכשהם חוזרים יודיעו על חזרה. הוא אף ציין כי התכנית הזו שיזם חסכה למדינה כ-600 מיליון שקל.. הוא הוסיף כי גם תושבים שרוצים לחזור לעבוד לכמה ימים במהלך השבוע יכולים לעשות את אותו דבר.

באשר לאוכל הודה השר כי בביקור שעשה במלון בטבריה האוכל היה "על הפנים, לא אכיל". הוא ציין כי בכוונתו לטפל בעניין הזה ואמר: לא יכול להיות ש-70% מהמלונות מגדירים עצמם 5 כוכבים ואנחנו משלמים לפי זה וזה לא מה שמקבלים". עוד אמר השר כץ כי עלות השימוש בצימרים ירדה ב-20%, לאחר שהציע להם הסכם חדש.

השר כץ אף הוסיף כי עדיין אין צפי לחזרה לבתים, ואמר כי "אין פתרון למי שלא זכאי לפינוי. אם המלחמה תפרוץ בצפון לא יהיה ערך לפינוי. זה סרט אחר. במצב כזה כולם יוכלו לחזור הביתה". הוא הזכיר כי הממשלה החליטה שהפינוי בתוקף עד סוף 2023, והוא מעריך שקבינט המלחמה יתכנס, כשיגיע הזמן, ויחליט אם חוזרים הביתה או לא. "איך שאני רואה את הדברים אני לא רואה חזרה, אבל זו רק השערה שלי, אנחנו לא יודעים מה יהיה", אמר.

בנוסף פנה השר כץ להתאחדות המלונות, וציין כי ישנה תופעה של מלונות שמצהירים הצהרות כוזבות על אנשים שלא באמת נמצאים במלונות. לדבריו, מדובר בשימוש בתעודות זהות כפולות וצריך להזהיר את המלונות מלהצהיר על דברים שלא היו. הוא שב וציין כי ביטוח לאומי שילם על הצהרות לאנשים שלא נמצאים במלונות כ-293 מיליון שקל, והדבר חסך למדינה 600 מיליון שקל.

מנהל המתנסים של קריית שמונה, אלעד קוזקרו, ביקש לאפשר מעבר בין מלונות אחת לשבועיים. בתגובה לכך אמר השר כץ כי יש בעיה במה שקורה עם תושבי קריית שמונה, וציין כי יש אנשים מהעיר שהחליפו כבר 7 מלונות ומישהי שנזרקה ממלון כי הבן שלה שבר טלוויזיה ואנשים שלא רוצים להסתפק במלון 4 כוכבים. "לעבור 6-7 בתי מלון זה לא עובד, אנשים צריכים להבין שאנחנו במלחמה. תקימו חמ"ל בעיר ותודיעו לתושבים שמעל 3 פעמים לא עוברים", השיב השר כץ.

בתחילת הישיבה ביקשה אסתר בוכשטב, אמא של יוגב בוכשטב שנחטף מביתו בנירים, לפנות לחברי הכנסת וביקשה שהחזרת החטופים יהיה הנושא הראשון שמדברים עליו וברא מעייני חברי הכנסת. מה-7 באוקטובר בשעה 6:32 בבוקF8 אנחנו חווים את האסון הנוראי ביותר שקרה לנו ואנחנו עסוקים רק בזה. אנחנו מבקשים שתהיו יחד אתנו ותעשו כל מאמץ להחזרת החטופים. גם כל נושא הצלב האדום צריך שיעשה משהו עם זה, כי כל יום שעובר המצב מחמיר. אין חזרה לשגרה ללא החזרת החטופים, החזרת החטופים זה הדבר הכי חשוב היום לסדר היום של מדינת ישראל", אמרה. היו"ר ביטן השיב: "נעשה כל מה שאנחנו יכולים להחזיר את החטופים ואנחנו מקווים שכולם יחזרו בשלום בהקדם".

 

 

 

 

 

04/12/2023