14.06.2024
 
הונחה אבן הפינה לפארק משעולי פרס

 

 

 

שירות חדשות תיירות


ארבע שנים לאחר מותו של הנשיא התשיעי שמעון פרס, התקיים הבוקר טקס הנחת אבן פינה לפארק "משעולי פרס" שייקרא על שם שמעון פרס ורעייתו.

בטקס הנחת אבן הפינה שקיימה קרן קימת לישראל השתתפו יו"ר קקל, דניאל עטר, בני משפחת פרס, צוות מרחב מרכז של קק"ל והצוות המקצועי שליווה את פרס במהלך השנים.

פארק "משעולי פרס" הינו יחידה גאוגרפית שתקום ביוזמת קק"ל בהשקעה של כ- 4.5 מיליון ש' כחלק מיער בן שמן.

הפארק צפוי לכלול מערך שבילים (אופניים, הליכה ומשפחות), נקודות תצפית ושביל נושאי המספר את סיפורו של שמעון פרס בהקשר של המרחב הנופי ומשלב קטעים משיריו ומכתביו של נשיא המדינה לשעבר ומחבר בין יער בן שמן לכפר הנוער בן שמן ולפועלו וחזונו של פרס.

פרופ' צביה (ציקי) ולדן, בתו של שמעון פרס: "בימים קשים של מגיפה קשה שמשתוללת, המקום שבו אנו נמצאים הוא הפוגה מבורכת. עבור משפחתנו יש למשעולי פרס משמעות מיוחדת כאן נפגשו הורינו ובזכות המקום הזה באנו לאוויר העולם. תודה ליו"ר קק"ל דניאל בן עטר ולצוות על היוזמה המבורכת."

חמי פרס יו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות, בנו של שמעון פרס: "אני רוצה להודות לכל אחד מהאנשים העוסקים במלאכה.תודה לחברים של אבא שלא שכחו ולא שוכחים ועובדים שלא ישכחו את אבא ותרומתו למדינה. אבי מעולם לא איבד את ההבנה שישראל היא עץ בודד אבל גם צריכה להיות חלק מהיער שמתחדש. בסופו של דבר אם נדע להיות יער, נוכל לשרוד תמיד לפרוח ולגדול ולהתמודד עם הבעיות שלנו...אבא היה סוג של עץ שידע להעמיק את השורשים שלו ושאף להגיע למעלה ולתקן את העולם".

פארק 'משעולי פרס' יוקם ביער בן שמן, אחד היערות הוותיקים והמשמעותיים במרכז הארץ המשרת את תושבי גוש דן והסביבה עם מעל 1.5 מיליון מבקרים בשנה.הפארק שיהיה מונגש לאנשים עם מוגבלויות, צפוי להכיל את הסיפור ההיסטורי של המרחב וושל היער הראשון שניטע - יער הרצל, ושל שמעון פרס ורעייתו בהקשר של המרחב ,תרבות וידיעת הארץ, הסבר והדגמה על תהליכים אקולוגיים סביבתיים כולל הכשרה למנהיגות.

הפארק צפוי לקלוט קהל מטיילים עצמאים, קבוצות מאורגנות מהארץ ומחו"ל, רוכבי אופנים, רוכבי הסוסים, תושבי הסביבה הקרובה ללא כניסת כלי רכב.

מערך הפעילות המתוכנן בפארק יכלול תחנות בחייו של שמעון פרס והסבר דיגיטאלי באמצעות מערכות טכנולוגיות שונות ביניהם: בר קודים, משחקי הפעלה אינטרנטיים, חידון דיגיטאלי ועוד.

הפארק יחולק למתחמים ולמבואות -המבואה הראשית לפארק מחניית הקופים, (תכלול הסדרת חניה לרכבים ואוטובוסים), מבואה מאזור בית העלמין בן שמן (מקום קבורתה של סוניה פרס ז"ל) מבואה מול נופש פעיל (עם חניה מצומצמת לכלי רכב פרטיים), ומבואה מכפר הנוער בן שמן (עם כניסה רגלית בלבד).

בן שמן נקשר לחייו ולפועלו של הנשיא שמעון פרס ז"ל, אשר ראה בכפר הנוער בן שמן את ביתו השני. פרס התחנך, גדל, הכיר את אהבת חייו ואף התחתן בכפר. פרס אהב את המקום שהמשיך להיות יקר לליבו במרוצת השנים וציין בכל הזדמנות את אהבתו לכפר הנוער בן שמן.

 

 

 

 

 

 

 

 

14/09/2020