20.06.2024
 
יוסי פתאל בכנסת: "מחדל יום הכיפורים של הכלכלה הישראלית"

 

שירות חדשות תיירות


יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, שהשתתף בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת היום, אמר: "זהו מחדל יום הכיפורים של הכלכלה הישראלית. אנחנו חיילים במלחמת הישרדות כלכלית שסופגים אש מכוחותינו בגב על ידי אנשי האוצר. יש כשל מערכתי קונספטואלי של הנהגת האוצר בהבנת המשבר ויכולת ניהול שלו שהיא גדולה מהיכולות והידע שלהם. אנחנו מרגישים כמו נוסעים באוטובוס עם נהג חסר ניסיון שדוהר לעבר התהום ואומר שאין לנו מה לדאוג. הוועדה צריכה להתחיל בתהליך בדיקה לגבי ניהול המשבר, כפי שנעשה לגבי הבנקים. הקורונה לא מאיימת עלינו אלא ניהול המשבר בכל מה שקשור לתיירות נכנסת על ידי האוצר. לצערי לאוצר יש אג'נדה בנושא התיירות ותקציבי התיירות והם לא הציגו את ההסברים שלהם למה לא לתמוך בתיירות. אנשי האוצר בעצמם אמרו כאן בוועדת הכלכלה שצריך לעזור לענף התיירות ואף כתבו לנו שמגיעה לנו תמיכה ומאז הם מתכחשים."
פתאל הוסיף: "מארגני התיירות הנכנסת לישראל מעסיקים בסך הכל כ-1,700 עובדים שלמעשה הם העובדים הכי חיוניים במשק הישראלי ועבור הכלכלה הישראלית היום, כי כל אחד מהם אחראי לפרנסתם של 25 אנשים אחרים. אותם מומחי תיירות מייצרים 8 מיליארד שקלים הכנסות למדינה בשנה מהבאת מעל מיליון מאתיים אלף תיירים לישראל, ובכך מייצרים ישירות כ-40 אלף מקומות עבודה ותורמים תעסוקה והכנסות ללמעלה מ-150 אלף איש נוספים. אין עובדים יותר חיוניים מהם וחייבים לשמרם על ידי אישור חל"ת לימודי עבורם החל מחודש אוגוסט, ובסיומו שהמדינה תאשר תקציב לשימור כוח אדם זה."
"לצערי הרב מזה ארבעה חודשים מארגני התיירות, שהכנסתם היא אפס מוחלט כל התקופה הזאת, אינם זוכים לסיוע בהתאם למענקים והתמיכה שהממשלה מציעה לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. למרות שהמדינה קבעה שעסקים שהיא אינה מאפשרת את פעולתם זכאים לתמיכה, לא ראינו שקל. אגף התקציבים הבטיח בכתב את תמיכתו בתחילת המשבר ועתה מתכחש לכך. זה לא יכול להימשך יותר. אני קורא לחברי הכנסת ולממשלה להתאים את תוכניות הסיוע כך שחברות מארגני התיירות הנכנסת יוכלו להיעזר בו ולשרוד כלכלית."
בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת שנערך היום השתתפו: ח"כ יעקב מרגי יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ מיקי לוי, ח"כ עודד פורר, ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ מירב מיכאלי, ח"כ אנטאנס שחאדה, ח"כ ניר ברקת, ח"כ בועז טופורובסקי ועוד.

במסמך שהכינה הלשכה מרוכזים נתונים על התרומה הכלכלית של התיירות הנכנסת למשק בישראל:
התיירות המאורגנת לישראל, שחברי הלשכה אחראים להבאתה, מייצרת הכנסות של מעל 8 מיליארד ₪ בשנה, שהם 40% מסך כל ההכנסות מתיירות נכנסת בשנה.
בשנת 2018 ביקרו בישראל 1,255,200 תיירים בטיולים מאורגנים במעל 30,000 קבוצות מאורגנות, למעלה מ-80 אחוז מתוכם הם תיירים נוצרים ובהם קרוב ל-38 אחוז אוונגליסטים.
התיירות המאורגנת לישראל אחראית ל-7.5 מיליון לינות בשנה שמכניסים כ-3.8 מיליארד ₪ בשנה ומהווים כ-65% מלינות התיירים בארץ, פרנסתם של כ-12,000 מתוך סה״כ 35,000 עובדי תעשיית בתי המלון, חדרנים, פקידי קבלה, מאבטחים ועוד תלויה בהגעת התיירות המאורגנת לישראל.
התיירות המאורגנת לישראל אחראית לכ-6.2 מיליון ארוחות (צהריים וערב) מחוץ לבתי המלון בשווי של כחצי מיליארד ש"ח בשנה, כך שהיא מייצרת מקור פרנסה ל-20,000 עובדי תעשיית המזון, טבחים, מלצרים, מארחים וכד'.
חברי הלשכה לתיירות נכנסת לישראל הינם ארגון המעסיקים החתום על ההסכם הקיבוצי של מורי הדרך בישראל ומייצרים כ-230,000 ימי הדרכה בשנה אשר מהווה מקור פרנסה ישירה למעל 2,500 מורי דרך מוסמכים על-ידי המדינה.
התיירות המאורגנת לישראל מייצרת מעל 200,000 ימי נסיעה באוטובוסים לטיולים ברחבי הארץ, כך שהיא מייצרת פרנסה לכ-2,600 נהגי אוטובוסים.
התיירות המאורגנת לישראל היא קריטית לפריפריה. היא מייצרת 90% מהכנסות מתיירים בעיר טבריה, 55% מהכנסות תיירים בנצרת והגולן, 57% מהכנסות תיירים בעיר הבירה ירושלים ו-55% מהתיירים שמגיעים לים המלח והנגב.06/07/2020