25.05.2018
 
ועידת המלונאים 2018: בסימן התחדשות ואתגרים חדשים

 

 

מאת יוסי פישר  

 

הכנס השנתי של התאחדות המלונות נערך היום במלון אוריינט החדש של רשת ישרוטל בירושלים. אין ספק שההשקעה במלון ניכרת. המלון לא פחות מיפהפה. פנינה עיצובית ארכיטקטונית שמשלבת את הישן עם החדש.

לפני תחילת הכנס ניצלתי את הזמן ל-"מינגלינג" והסתובבתי בקרב חברי המלונאים והנהלת סוכני התיירות הנכנסת. רוב רובם של אלו מחבריי ששוחחתי עימם מרוצים מאוד מהתוצאות הפיננסיות עד כה, אך חוששים מהלא נודע. החשש העיקרי הוא כמובן מפני פעולה צבאית איראנית שתגרור בעקבותיה תגובה ישראלית שעלולה להוביל את המדינה למלחמה.

אני שמח להגיע לכנס כמעט כל שנה, מכיוון שמדובר בהזדמנות מצויינת לפגוש חברים וותיקים, להתעדכן על חדשות בענף. מראש אני מתנצל בפני כל אותם מכובדים שאת דבריהם אני לא מעלה בכתבה זו. פשוט קצרה היריעה ואני רוצה להתמקד בנקודות המרכזיות, שהן ההבטחות וההצהרות השלטוניות.

הכנס השנה היה מלא בנאומים של פוליטיקאים בכירים שלא התעלמו מסדר היום הפוליטי (בכל זאת, מדובר בפוליטיקאים...). "פסקת ההתגברות" עלתה בנאומיהם של השרים וגם בדבריו של ח"כ לפיד.

בקשר להשלכות המצב הבטחוני, שמחתי לשמוע שיש תמימות דעים בין השרים לוין וכחלון, שלא מסכימים על הרבה דברים אך הם מסכימים שיש להקים "רשת ביטחון" לבעלי מלונות ולמשקיעים כך שבמצבי קיצון ביטחוניים העסקים לא ינזקו. הנושא הזה נמצא כעת בדיונים בין משרד האוצר למשרד התיירות.

השר כחלון אמר כי "תיירות ומצב ביטחוני חמור, זה לא עובד. תיירות צריכה שקט. הפעילות הלאומית היא לקדם צמיחה, וקיימים שני מחוללי צמיחה עיקריים: הורדת מיסים והסרת רגולציות. התיירות תורמת לצמיחה כלכלי . אני כשר אוצר מעניק משאבים בהתאם לבקשותו של שר התיירות. כל מה ששר התיירות ביקש הוא קיבל". האתגרים אותם רואה השר כחלון בהקשר למלונאות: נושא כוח האדם. ברור שעם הברכה של הגידול המשמעותי בתיירות לישראל יש צורך בעובדים במלונאות והממשלה ומשרד האוצר מבינים שכוח אדם למלונאות כמעט בלתי אפשרי לגייס בארץ. כחלון ציין בדבריו את ההסכם להעסקת 2,000 עובדים זרים, מחציתם פלסטינאים. ברור לשר שמדובר בכמות שלא תספיק, ובהקשר זה אמר: "תממשו את המכסה שביקשתם, תקבלו עוד".

בנושא המיסים אמר שר האוצר שהוא דוגל בכמה שפחות מיסים. הפחתה במסים פירושה גידול בצמיחה, תעסוקה רבה יותר. אני נגד העלאת מיסים. מיסים גבוהים חונקים את המשק". לגבי המיסוי הרטרואקטיבי שהוחל על חלק מהמלונות שהעסיקו עובדים זרים, אמר השר שמשרדו יעשה הכל "מרשות המיסים צפונה", כדי לסייע במצב שנוצר - "הכל במסגרת החוק והסמכויות הנתונות בידי".

בעניין המיסים דיבר מנהל רשות המיסים החדש ערן יעקב. הוא ציין שני אתגרים בנושא התיירות: אתגר הכלכלה השיתופית ואתגר הסחר האלקטרוני. לדבריו, רשות המיסים מגיעה לחלק ניכר מאלו שעושים כלכלה שיתופית ולא משלמים מסים כחוק. הוא הדגיש שאין לרשות המיסים רצון או עניין "להתלבש" על משפחות שפעם בשנה מחליפות את הדירה שלהם מול דירה בחו"ל למטרת נופש, אלא להתרכז רק באלו שעושים מכלכלת השיתוף עסק מסחרי החייב בתשלום מיסים כחוק. לדבריו של יעקב, בקרוב תפרסם רשות המיסים כללים ברורים ותמריצים לתשלומי מיסים למי שעוסק בכלכלת שיתוף כעסק מסחרי.

שרת המשפטים שקד, שנאמה אף היא, ציינה שהיא ומשרדה עוצרים חקיקה התומכת ברגולציה והציעה למלונאים לעקוב מקרוב אחר נסיונות של חקיקת משנה והצעות פרטיות של כל מיני גורמים המנסים להוסיף רגולציה לשוק.

השרה נשאלה בעניין החברות הזרות הפועלות בארץ בדגש על חברות התיירות האינטרנטיות דוגמת בוקינג ואקספדיה, שפועלות בארץ כחברות זרות שלא עונות לחוקי הסחר והגנת הצרכן של מדינת ישראל. על כך השיבה השרה שקד: "יש לפתוח את חוק הגנת הצרכן בזהירות ובפיקוח הממשלה, ואם יש רעיון לשוט על החברות הללו - במשרד המשפטים ישמחו לשמוע".

מבין הפוליטיקאים הבכירים, שר התיירות לוין היה האחרון לנאום. הוא הציג את האסטרטגיה של משרד התיירות תחת הכותרת "פעולות למיקסום הזדמנויות". הוא ציין והדגיש בתחילת דבריו ש-"יש צורך להגיע למבנה מוסדר ולרשת ביטחון במצבי משבר גם עבור מי שפועל בענף וגם עבור משקיעים, וזאת על מנת לעודד ולמשוך השקעות חדשות. נדרשות השקעות חדשות, וכדי להביאן יש לתת ליזמים ביטחון כלכלי בעת מצבי קיצון ומשברים ביטחוניים".

השר לוין גם התהדר בהצלחת מדיניות השמים הפתוחים: "השקעה של כמעט 100 מיליון ש' במענקים לקווי תעופה חדשים הוכיחו את עצמם באופן יוצא מן הכלל. פולין היא דוגמה טובה לכך. ברבעון הראשון של שנת 2018 פולין הפכה למדינת המקור החמישת בגודלה לישראל". פה המקום לציין במאמר מוסגר שמי שיזם והביא את רפורמת השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי הוא כמובן שר התחבורה כ"ץ ביחד עם שר האוצר לשעבר לפיד.

לוין המשיך ואמר: "50 קוים חדשים, תוספת של 150 טיסות שבועיות בשנתיים האחרונות. הדגש יהיה על הוספת יעדים חדשים. בשנה הבאה בטיסות לאילת כבר אפשר להוסיף את ציריך ומדריד. לגבי קווי התעופה החדשים לאילת, משרד התיירות מוציא עשרות מיליוני ש' לסובסדיה. התאחדות המלונות של אילת שתמכה בשנת 2017 בסובסידיה בסכום של שלושה מיליון ש', החליטה השנה לפרוש מההשתתפות". שר התיירות הביע צערו על החלטת ההתאחדות, אך הוסיף באותה נשימה שאין בכוונתו להפסיק את התמריצים לחברות שיפתחו קווי תעופה ישירים לאילת.

לגבי תקציבי השיווק של משרד התיירות מציין השר בסיפוק רב שהתקציבים הללו הם חסרי תקדים בהיקפם. "כמעט חצי מילארד ש' ב-2017, סכום דומה ב-2018 וככל הנראה תקציב השיווק יעמוד על אותו הסכום גם בתקציב 2019. לדבריו, "משרד התיירות הוא כבר לא משרד של 700 מיליון ש', אלא 1.2 מיליארד ש'. הדגש על פתיחת שווקים חדשים. תהיה כניסה למספר שווקים חדשים: צ'כיה, שווייץ ואוסטריה. קיים מאמץ גדול מאוד להבאת תיירות בעונת החורף".

השר המשיך וציין בדבריו "את המחסור העצום בחדרי מלון, בעיקר כשמדובר בקבוצות. יש תוספות מענקים. נפתחו הרבה מאוד מלונות חדשים. אלפי חדרי מלון נמצאים בתהליכי תכנון והקמה באיזורי הביקוש. הענף נמצא רק בתחילת התהליך. פוטנציאל הצמיחה הגדול נמצא בתייירות הנכנסת". בעניין מצוקת כוח האדם הקשה במלונאות אמר: "זו בעיה קשה ואמיתית. הפתרון היחיד הוא עובדים זרים חוקיים ומוסדרים. יש להרחיב את כמות העובדים הזרים במלונאות".

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי ציין בדבריו את נושא דירוג המלונות. לדבריו "הדירוג הוא דבר חשוב. הדירוג דואג לאחידות ולרמה גבוהה ולכן המגמה של דירוג בתי המלון חייבת להמשך. עד כה אין מספיק מלונות מדורגים. עם השנים השתכנענו שהדירוג חשוב. אנחנו מנסים הרבה שנים לשכנע את המלונאים לדרג את המלונות באופן וולונטרי. במשרד התיירות בודקים כעת את האופציות העומדות בפני המשרד. האלטרנטיבות האחרות קיימות".

יהל בן-נר, מנכ"לית התאחדות המלונות, נתנה סקירה על הפעילות שהתבצעה השנה בהתאחדות. בן-נר משמשת בתפקידה רק שבעה חודשים, אך ניכר שבינה לבין אמיר חייק נשיא ההתאחדות קיימת סינרגיה בריאה של עבודה שניכרת בפעילות שההתאחדות מבצעת.

כמי שהשתתף בלא מעט וועידות מלונאים בשנים עברו, חשתי ברוח חדשה שלטעמי האישי היתה נחוצה והגיעה בזמן הנכון. בהצלחה לכולם ובתקווה להמשך שקט בימים ובשבועות שלפנינו.

 

 

07/05/2018