25.07.2024
 
מדריך לעוברים במכס

 

 

 

 

מאת עוה"ד ורד כהן ורענן בר-און, ממשרד בר-און, כהן *


זוג שוחר אומנות רכש בסך של 38,000 $ ציור של אביגדור אריכא, בתערוכה בלונדון, וניסה להיכנס לישראל עם הרכישה החדשה מבלי להצהיר עליה.
אדם שהתארח אצל סבתו בארה"ב, ובתום השהות קיבל ממנה מתנה - 35,000 $, בהמחאה בנקאית, נתפס במכס משום שלא ידע כי עליו להצהיר על המתנה הכספית שקיבל מסבתו.
יהלומן נתפס כשהוא מנסה להכניס לארץ חבילת יהלומים.
נוסע אחר ניסה להכניס חלקי חילוף לאופנוע.
שני נוסעים ניסו להבריח למעלה מ-100 קרטוני סיגריות.
רואה חשבון נתפס כאשר באמתחתו בגדים בשווי אלפי דולרים.
מידי שנה לפני סוכות נעשים נסיונות להבריח לישראל כמויות של אלפי אתרוגים ממדינות שונות. כך למשל, נתפסו 400 אתרוגים אצל 3 נוסעים שניסו להכניסם לארץ.
אדם אחר נתפס עם כמות גדולה של גלולות ויטמינים בשווי 105,000 ₪.

ימי החגים בעיצומם, ועל פי ההערכות בענף הנסיעות - כחצי מיליון ישראלים יצאו השנה לחופשה בחגי תשרי. חלק מהם ייתפסו על ידי פקידי המכס ועלולים לשלם קנסות כבדים. להלן מדריך לעוברים במכס - המותר והאסור.


הוצאת חפצים מהמכס:

נוסע שנוטל עימו חפצים בערך כולל העולה על 200 $, ורוצה להוציא אותם מהארץ ולהחזירם - צריך להצהיר על כך בפני פקיד המכס באולם היוצאים, ולמלא טופס הצהרת נוסע על יצוא זמני של חפצים נלווים. עם שובו לארץ - עליו להציג את הטופס בפני פקיד המכס כדי שלא יחוייב בתשלום מסי יבוא (מכס, מס קניה ומע"מ).
מוצרים שנרכשים בחנויות ה"דיוטי פרי" נחשבים לצורך תשלום מסים כחלק מהמוצרים שרוכשים בחו"ל, לכן ההנחיות הבאות חלות גם עליהם.

הוצאת והכנסת כספים לישראל בסכום העולה על 100,000 ₪ :

היוצא או הנכנס לישראל צריך לדווח על כספים שהוא נוטל עימו, כאשר הסכום החב דיווח הוא 100,000 ₪ ומעלה. זאת במזומנים, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים.

לכן, בדוגמא של האדם שקיבל מסבתו המחאה בנקאית בסך של 35,000 $, אשר שוויים עמד על 120,000 ₪ - שומה היה עליו להצהיר על כך בכניסתו לארץ.

במקרה אחר נתפס גבר כבן 70 אשר ניסה להבריח מתחת לחליפתו 250,000 יורו.


חפצים אישיים הפטורים ממסים בכניסה לישראל (הפטור הוא אישי לכל נכנס, ולא ניתן לצרף זכאות זו למספר נוסעים) -
מעבר במסלול הירוק :

הלבשה, הנעלה וצורכי טואלט אישיים, מהסוגים והכמויות שנהוג להביאם כמטען יד של נוסע (בהתאם למגבלת הק"ג). כך למשל, אישה שהכניסה 20 שמלות חדשות עטופות
בניילון - נאלצה לשלם את הפרשי המס, כי אין מדובר בכמות סבירה.
יודגש, כי ההגבלה היא כמותית, ללא קשר לשווי. לכן, שמלה אחת ששווייה עולה על 200 $ - פטורה ממס אם מדובר בצריכה אישית.


משקאות משכרים - יין עד 2 ליטר ומשקה משכר אחר (ויסקי, וודקה, ג'ין ועוד) עד 1 ליטר (לכל נכנס מגיל 18 ומעלה). לכן, אדם שנכנס ארצה עם שני ילדיו הקטנים, לא יוכל להביא 6 ליטרים יין, אלא 2 ליטר בלבד לכל אדם מגיל 18 ומעלה.
יש לשים לב שהכמות היא הקובעת, לא המחיר. כך למשל, בקבוק ויסקי 1 ליטר שעולה 800 דולר - פטור ממכס, אבל 4 בקבוקים של ליטר שנרכשו בפרוטות - חייבים במכס.

כך, שחקני כדורגל מפורסמים שחזרו ממחנות אימונים בחו"ל נתפסו כשבמזוודותיהם אלכוהול יוקרתי וסיגריות ונאלצו לשלם מסים וקנסות.

תמרוקים כוהליים (בשמים ומי קולון) - עד רבע ליטר - לכל נכנס.

טבק על כל צורותיו - עד 250 גרם. סיגריות - עד 200 סיגריות (פאקט אחד) - לכל נכנס מגיל 18. כך, חבר כנסת נתפס כשבמזוודתו 8 פאקטים של סיגריות - פי 4 מהכמות המותרת.

חפצים אחרים לשימוש עצמי או למתנה לאדם אחר - בערך כולל של עד 200 $ (לכל נכנס מגיל שנתיים ומעלה), לרבות מזון במשקל כולל של עד 3 ק"ג (ולא יותר מ- 1 ק"ג לכל סוג מזון). כך למשל : אסור להכניס 3 ק"ג גבינה צרפתית מסוג אחד, אבל מותר 1 ק"ג מכל סוג של גבינה.

אם שווי החפץ עולה על 200 $ - לא ניתן לקבל פטור ממסים על 200 $ ולשלם מסים על ההפרש. אלא יש לשלם מיסים על הסכום הכולל של החפץ.

כך גם במקרה של רואה החשבון שנתפס כאשר באמתחתו בגדים בשווי אלפי דולרים - הרבה מעבר לסכום הפטור ממס.

פריטים שאסור לייבא :

יש בנמצא רשימה ארוכה של פריטים שאסור להכניס כלל, כדוגמת:

זיופים וחיקויים של מטבעות, כרטיסים ודברי פרסומת להגרלה והימורים שלא ניתן היתר מראש לעריכתם. סכינים (למעט אולר וסכינים המשמשים למקצוע או לבית). כלי ירייה דמוי עט או דמוי אקדח הזנקה או המופעל בגז, גז מדמיע שצורתו צורת כלי יריה,
מכונות ומשחקי מזל, סמים, פרסומים ומוצרים פורנוגרפיים, שקים משומשים ששימשו לאריזת חומר צמחי, משחקים אסורים, חומרי נפץ וחומרים מתלקחים, יצורים חיים כגון נחשי צפע וטובין מסוכנים, ציוד משומש לגידול דבורים, טובין שיש בהם כדי להסית לאלימות, טרור או גזענות ועוד.

כך למשל, נתפסו 30 צפרדעי חץ ארסיות שהוברחו מהולנד על ידי שני נוסעים שניסו להכניסם לארץ. רשות הטבע והגנים הסבירה, כי ייבוא של דו חיים מחו"ל עלול להגורם להתפשטות וירוס ופטריה קטלניים, שעלולים לסכן את חיות הבר המקומיות.
במקרה אחר נתפס טייס "אל על" שניסה להבריח לארץ גור כלבים מאיטליה ללא היתר ייבוא.

פריטים שיבוא שלהם מותנה באישור הרשות המוסמכת ובהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידה -

למשל : טלפון אלחוטי, סלולארים וציוד תקשורת - משרד התקשורת, צמחים - משרד החקלאות, חלקי חילוף לרכב - משרד התחבורה, בעלי חיים - משרד החקלאות, תרופות - משרד הבריאות, קורקינט ממונע - משרד התחבורה, ועוד.

באחד המקרים נבדקה נוסעת שהביאה עימה שתי מזוודות מלאות באדמה שחורה. מכיוון שמדובר בחומר אורגני הוזעקו אגרונומים ומומחי סמים לבדיקת האדמה, אך לא נחשף כל ממצא חריג. לבסוף הודתה האישה, שנטלה את האדמה מטירה מקוללת בסקוטלנד, שכל בעליה מצאו את מותם במיתות משונות. הנוסעת הודתה, כי הביאה את האדמה כדי לפזר את האדמה המקוללת בגינת ביתו של בעלה בנפרד....


חשוב לזכור :

כאשר אדם עובר במסלול הירוק של המכס - הוא למעשה מצהיר שהוא נושא רק חפצים הפטורים ממסים. מי שנושא עימו חפצים וכמויות מעל המותר - שמחוייבים במסים - עליו לעבור במסלול האדום ולהצהיר עליהם.
בכל מקרה שיש לאדם ספק באיזה מסלול לעבור - עליו לעבור במסלול האדום.

הסנקציות : קנס מינהלי או העמדה לדין ו/או חילוט (החרמה) של הטובין. במקרה של חילוט נוהגת רשות המסים להציע לאדם לשלם כופר כספי ולקבל לרשותו את המוצרים חזרה.

כך, היהלומן שנתפס עם שלל יהלומים - שילם כופר, בסך של למעלה מ- 400,000 ₪, כדי שיוכל לשחרר אותם מהמכס.
הנוסע שניסה להכניס חלקי חילוף לאופנוע - לא הורשה כלל להכניסם, גם לא כנגד תשלום כופר נוסף.
שוחר הבריאות שהכניס ויטמינים - נתפס, הועמד לדין, נגזרו עליו 4 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 15,000 ₪. הגלולות הוחרמו.
הנוסעים שניסו להבריח למעלה מ- 100 קרטוני סיגריות גילו גם הם שהדבר אינו משתלם. הסיגריות הוחרמו, הנוסעים הורשעו והוטלו עליהם עונשי מאסר על תנאי וקנסות בגובה אלפי שקלים כל אחד.

ומה עם חובבי האומנות שרכשו ציור של אביגדור אריכא בסך של 38,000 $ בלונדון?
הם נאלצו לשלם מסים וקנס בסך של כ- 40,000 ₪.

 

 

 

________________________________________________________


* עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, ממשרד בר-און, כהן, אשר מדורג כמשרד מוביל בישראל בעריכת דין, ובכלל כך בתחום הליטיגציה - התדיינות בבית המשפט, דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין, כולל רשלנות רפואית.
www.Bar-OnCohen.co.il

 

03/04/2017