13.06.2021
 
סין: הענק שהתעורר ומרעיד את העולם

 

 

 

סין: הענק שהתעורר ומרעיד את העולם 

מאת עידו מוסרי 

סין היא ארץ מרתקת. יש לה תרבות עשירה והיא מלאה בניגודים שהופכים אותה לאחת המדינות המעניינות בעולם. עם ההתקרבות למערב ועם פתיחת שעריה לתיירים הפכה סין ליעד אטרקטיבי גם בעיני הישראלים שהחלו לטייל בה ולגלות את אוצרות הטבע שבה, לעשות שיתופי פעולה עסקיים ואפילו ללמוד. סין היא חידה לא מפוענחת, התרבות הסינית והערכים על פיהם נוהגים התושבים שונים מאוד מהתרבות המערבית. לאלו המגיעים בפעם הראשונה לסין לוקח זמן להפנים ולנסות להבין את אשר קורה מסביב. אי אפשר להבין באמת את סין מבלי להיות בה, לראות ולהבין את הניגודים בין החדש לישן, את האווירה וכמובן לתקשר עם המקומיים.

כישראלי, הדבר הראשון שהותיר עלי חותם היה ההמון הרב והכמות האדירה של האנשים. לא משנה היכן, בין אם זה בשדה תעופה, באוטובוס, בחנויות השונות ובמסעדות הרגשתי שמסביבי המון רב של אנשים ולא ניתן להתחמק מהם. לתייר המגיע בפעם הראשונה לסין, יראו המקומיים כלא מנומסים ואפילו מגעילים - תופעת היריקות, אותה מנסה ההנהגה הסינית למגר, אך זו עודנה נפוצה קיימת ובועטת. כמעט לכל מקום אליו תלכו, בין אם זה ברחוב, במעלית ואפילו במסעדות אתם תשמעו ותראו את האזרחים יורקים לכל עבר.

אחד הדברים שתסכלו אותי, אולי יותר מהכל בביקורי בסין, היה הקושי הרב בתקשורת עם המקומיים. רוב רובם של הסינים אינם יודעים אנגלית ובקלות ניתן להגיע למצבי ייאוש ותסכול בעיקר שלא תמצאו את דרככם או שתתאכזבו ממה שקיבלתם בצלחת. בעקבות השינוי שעוברת סין, עם פתיחת שעריה לזרים וההיתר לתושביה לצאת וללמוד בחול יותר ויותר סינים לומדים אנגלית. למרות מחסום השפה אתם תמצאו שהמקומיים מאוד נחמדים וסקרנים וברוב הפעמים ירצו את קרבתכם ובטובתכם. לאן שלא תלכו - בין אם זה לסופר, למועדון או סתם תאכלו במסעדה, זוגות עיניים רבות יהיו מופנות אליכם, בוחנות כל פריט לבוש, כל תנועה או אמירה. אולי תרגישו זאת פחות בעודכם הולכים בערים הגדולות כגון בייג'ין או שנחאי, שם הזרים הם חלק מהנוף ולא תבלטו יתר על המידה, אך ככל שתעמיקו לתוך המדינה ותטיילו בכפרים המרוחקים יותר - כך תהפכו לאטרקציה גדולה יותר.

אי אפשר לדבר על סין בלי לדבר על האוכל הסיני. מכירים את המסעדות הסיניות הרבות שפזורות בארץ? אז תשכחו מהם. כי הקשר בינן לבין המקור הוא מקרי בהחלט. מאכלי הרחוב הפופולאריים לדוגמא הם איברים שונים ומשונים של חיות - החל מכפות רגליים של תרנגולות, זנבות, עקרבים חתולים וג'וקים וגמלי שלמה. אך אל תאמרו נואש, התפריט הסיני הוא רחב ידיים ומכיל גם מאכלים, שלנו המערביים נראים נורמליים - אתם תמצאו בו המון אורז ונודלס, דייסות ואין ספור מצרכים אותם הם מקפיצים, מאיידים, מרתיחים, מטגנים, אופים, לשים, משרים ומה לא. אחד האלמנטים שלא תוכלו לברוח מהם הוא החריפות הנמצאת ונוכחת בכל מנה ומנה. שימו לב ששעות האוכל בסין הם הדבר הכי קרוב לקדוש במדינה - בין 12 ל-13 ארוחת צהרים ובין 18 ל-19 ארוחת ערב, ואל תנסו לעמוד בינם לבין הארוחה שלהם.

החברה הסינית עוברת תהליכים של שינוי עמוק. לאחר תקופה ארוכה בה החברה הסינית קפאה על שמריה משום שהקיסרות הסינית נבהלה מהרעיון שזרים "יזהמו" את התרבות הסינית החל מסך הברזל ליפול. את השינוי הגדול הזה מרגישים כולם - סינים וזרים שבאים לבקר במדינה. הדור הצעיר מתלבש בצורה מערבית, אוכל אוכל מערבי וצופה בסרטים מערבים. בדיוק בגלל זה, עכשיו זה הזמן הטוב ביותר לטייל בסין. זה הזמן לראות ולחוות את התהליך הקסום שעוברת המדינה, לחוות את הקונפליקט של ההתפתחות והתמערבות מצד אחד אל מול ההיאחזות בתרבות העשירה ובמורשת המפוארת שלה. עכשיו עוד אפשר ליהנות מהאותנטיות הסינית, ואפילו ליהנות מהקושי ומהרגשת הלא מוכר לפני שאלו ייעלמו, מהפכת ההתמערבות תושלם, ואז נוכל למצוא בכל כפר נידח סניף של מקדונלדס וילדים עם אייפון וטאבלט. אני אתגעגע, ואתם?